Tehisaru optimeerib ettevõttes laovarusid ja robot vähendab raske füüsilise töö vajadust
AS Tempest ja tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE alustasid koostööd, et suurendada tehisaru ja koostöörobotite abil tootmisliini võimsust, automatiseerida laoprotsesse ning vähendada füüsilist pingutust nõudvat tööd.
Puidu ja metalli viimistlemiseks vajalike materjalide tootmise ja müügiga tegeleva Tempesti ning Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi koostööprojekti eesmärk on selgitada välja, kuidas saaks tehisaru optimeerida laotööd, vähendada vigu, parandada varude haldamist ja suurendada üldist tootlikkust tööstusettevõttele omases mürarikkas keskkonnas.
Projekti käigus proovitakse süsteemi, kus töötaja annab tehisarule juhiseid eestikeelse häälkäsklusena ning tehisaru saadab laotöötaja tegevusest ülevaate laohaldustarkvarale. „Laoprotsesside juures abistab tehisaru inimest, loeb liikuvat kaupa ja jälgib laotoiminguid. Töötaja saab seega keskenduda oma ülesannetele ja ei pea tegelema andmete sisestamise ega aruandlusega,“ selgitas Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi teadusprojektide peaspetsialist Martin Rebane. Tehisaru on oma töös paindlikum ja kohanemisvõimelisem kui tavaline tarkvara või tööstusrobot. „Tootmisliinil abistab koostöörobot operaatoreid nagu väsimatu ja alati rõõmust pakatav kolleeg,“ lisas Rebane.
Katseprojekti osana on tehnoloogiaarenduskeskuse OÜ IMECC abiga on välja arendamisel spetsiaalne koostöörobot. Sellega liidestatakse töövahend, mille abil saab ebastabiilset materjali – Tempesti puhul 1350mm laiust ja 2620mm pikkust liivapaberi lehte – täpselt ja fikseeritult tootmisliini sisestada. Sellise keerulise materjali käsitlemiseks robotiseeritud lahendust Eestis veel ei ole ja ka maailmas on tegemist ainulaadse lähenemisega,“ sõnas Tempesti esindaja Lichettey Aavik.
Lahenduse disainimisel ja katsetamisel võeti arvesse, et tootmise automatiseerimine oleks võimalikult paindlik. Tänu projektile paranevad ettevõtetes töötingimused ning väheneb füüsiliselt raskete ja rutiinsete tööülesannete osakaal. Projekt võimaldab hinnata uudse tehnoloogia mõju tootmistegevusele enne selle rakendamist kogu ettevõttes.