Järgmised AIRE demoprojektid käivituvad Raiku, Milremi ja Comoduliga
Käesoleval kevadel käivituvad taaskord 4 uut AIRE demoprojekti. Kahte erinevat väljakutset asub koostöös TalTech-i teadlastega lahendama RAIKU Packaging OÜ, kes töötab välja innovaatilist ja keskkonnasõralikku pakendimaterjali.
Nende esimeseks projektiks on: „Tehisintellekti ja masinlugemise testimine tootmise ja äritegevuse tõhustamisel“-. Projektijuhiks on Toivo Tähemaa, tootearenduse kaasprofessor TalTech-i Mehaanika ja tööstustehnika instituudist. Teiseks Raiku projektiks on: „Koostöörobotite (cobotite) testimine, võimaldamaks uute tootesarjade loomist“. Projektijuhiks on TalTech Mehaanika ja tööstustehnika instituudi vanemteadur Martinš Sarkans.
TalTech-i juhtimisel käivitub ka kolmas projekt, koostöös Comodule OÜ-ga: „Coboti testimine kvaliteedikontrolliks“. Projektijuhiks on TalTech Mehaanika ja tööstustehnika instituudi doktorant Madis Moor. Tartu Ülikooli eestvedamisel lahendatakse Milrem AS-i väljakutset, milleks on: „Visuaalne navigeerimine maastikul geograafiliste vihjete abil“. Projektijuhiks Tambet Matiisen, Tartu Ülikooli isejuhtivate sõidukite labori tehnoloogiajuht. AIRE keskuse juhi Kirke Maari sõnul seisneb AIRE roll ja oluline väärtus demoprojektides, olla tõlgiks oma valdkonda süviti uurivate ülikooli teadlaste ja ettevõtjate vahel, kes on lahendamas ärilist väljakutset.
Demoprojektide valimisprotsessis olid lisaks valdkonna ekspertidele kaasatud ka AIRE nõuandva kogu liikmed: Andres Sutt, Jukka Patrikainen, Andrus Dureijko, Jaan Puusaag, lisaks Andri Haran ja Marily Hendrikson Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist ja Jüri Riives IMECC-ist.
„Demoprojektidest saavad kasu nii ettevõtted, oma ärilise probleemi lahendamisel, kui ülikool, kus valdkonna tipud saavad oma valdkonna eri teadmisi rakendada ja edasi arendada reaalelulises situatsioonis. Taaskord suurepärased ja perspektiivikad projektid,“ väidab Andres Sutt. Hetkel on teadlaste ja ettevõtete koostöös käimas 11 demoprojekti. Järgmised demoprojektid valitakse välja 9. mail. 2023 ja sellese vooru jõudmiseks on oma taotlus võimalik esitada kuni 21. aprillini. AIRE demoprojektide teenus võimaldab tootmisettevõtetel enne investeerimist katsetada tehisintellekti- ja robootikatehnoloogiaid, julgustades edasisi investeeringuid digitehnoloogiatesse.