Tehisintellekti- ja robootikakeskust AIRE (EDIH) kaasrahastab Euroopa Liit “European Digital Innovation Hubs” programmist (projekti number 101083677) ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
Pakume koolitusi ja nõustamist, et aidata ettevõtteid
Aitame ettevõtteid protsesside digitaliseerimisel, arendame robootika ja tehisintellekti demoprojekte ja algatame koostöövõrgustikke innovatsiooni ning leiame projektidele lisarahastuse võimalusi. Kuna iga ettevõte on eriline, siis lähtume nõustamisel Sinu ettevõtte vajadustest ja aitame mõõta tööstuse digitaliseerimisega kaasnevat kasu. Lisaks koolitustele ja nõustamisele viime ettevõtteid kokku teenusepakkujatega nagu tehisintellekti lahenduste loojad, robotsüsteemide arendajad ja tarnijad või digitaliseerimise strateegiate koostajad. Samuti aitame hinnata ettevõtete digiküpsust ning pakume võimalust esitleda oma lahendusi, tehnoloogiat ja tarkvara enne suurte investeeringute tegemist.
Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE osutatavad teenused on riigi vahenditest pakutava riigiabi põhised. See tähendab, et võimalust kasutada AIRE teenuseid (koolitused, nõustamised) pakutakse ettevõtjale tasuta, kuid vastava teenuse maksumus registreeritakse ettevõtjale antud abina riigiabi registris. Abi andmisel (ettevõtjale osutatud teenuse maksumuses) järgitakse riigiabi andmisele kohalduvate määruste nõudeid.
Ettevõtte protsesside digitaliseerimine Robootika ja tehisintellekti demoprojektide arendamine Koostöövõrgustikke innovatsiooni algatused Projektidele lisarahastuse leidmine
Digiküpsuse hindamine
Digiküpsuse hindamise teenusega aitab AIRE aru saada Sinu ettevõtte võimekusest rakendada uudseid tehnoloogiaid, hinnata protsesside tootlikkust ja organisatsiooni võimekust.
AIRE eelkiirendi
Demoprojekti teenusesse pääsenud ettevõtete peamine ülesanne on luua ja katsetada tehisintellekti rakendusega uudseid tooteid või teenuseid või arendada oma ettevõtte protsesse. AIRE keskuse poolt pakutav kiirendi pakub ettevõtetele võimalust, mille abil saab teadmisi ja oskusi, kuidas valida […]
Tehisintellekti otstarbekuse nõustamine
Teenus on mõeldud väikese ja keskmise suurusega tööstusettevõtetele, kellel on soov ja võimekus investeerida tehisintellekti lahendustesse ettevõttes.
Robotiseerimise otstarbekuse nõustamine
Registreeru robotiseerimise otstarbekuse hindamisele, et alustada või jätkata oma ettevõtte digitaliseerimise ja automatiseerimise teekonda!
Finantseerimise nõustamine – Erakapitali kaasamine
Antud teenusega soovib AIRE olla teejuhiks õigete rahastusallikateni jõudmisel tootmis- ja tööstusettevõtetele. Teenus annab hea ülevaate sobivate rahastustingimuste leidmiseks ja välja valimiseks.
Finantseerimise nõustamine – Avalikud meetmed
Antud teenusega soovib AIRE olla teejuhiks tööstusettevõtete projektide õigete rahastusallikateni jõudmisel. Teenus annab ettevõtetele hea võimaluse sobivate rahastustingimuste leidmiseks ja välja valimiseks.
Koolitused
Pakume väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKE-dele) tehisintellekti, digitaalsete tehnoloogiate ja robootikaalaseid koolitusi.
AIRE klubi
Oodatud on kõik huvilised ning tööstusettevõtete, teadus- ja arendusasutuste, IT- ja elektroonikaettevõtete, erialaliitude, tugiorganisatsioonide ja rahastajate esindajad.
Demoprojektid
Eesti tööstusettevõtete digivõimekuse tõstmiseks viime läbi demoprojekte, kus ettevõtete väljakutsete seljatamiseks kasutame tehisintellekti- ja robootikalahendusi.
Riigiabi
Riigiabi
AIRE teenuseid osutatakse väikese ja keskmise suurusega (VKE)* tööstusettevõtetele. AIRE teenuste kasutamiseks on ettevõttel võimalus valida, kas abi (ettevõtjale osutatud teenuse maksumuses) arvestatakse vähese tähtsusega abi (VTA) määruse** või üldise grupierandi määruse*** alusel. Kohaldatava riigiabi liigi valimisel on abiks järgmine tabel (AIRE teenustele kohalduvad riigiabi reeglid):
AIRE teenus (teenused võiks ka linkida AIRE teenustega) | Riigiabireegli viide |
Digiküpsuse hindamine ja ettevõtte digitaseme analüüs ja esmanõustamine | 1) VTA määrus – teenus on vähese tähtsusega abi nii väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKE) kui suurettevõtjate puhul.
2) Üldise grupierandi määruse artikkel 28 (VKE-dele antav innovatsiooniabi). |
AI ja robootika otstarbekuse hindamine | |
AI ja robootika koolitused | |
Finantseerimise alane nõustamine | |
Muu ettevõttepõhine nõustamine | |
AI ja robootika demoprojektid | 1) VTA määrus – teenus on vähese tähtsusega abi nii VKE-de kui suurettevõtjate puhul
2) Üldise grupierandi määruse artikkel 28 (VKE-dele antav innovatsiooniabi). 3) Üldise grupierandi määruse artikkel 25 (Teadus- ja arendusprojektidele antav abi) |
* Väikese ja keskmise suurusega ettevõtte määratluse alusena kasutatakse üldise grupierandi määruse Lisas 1toodud määratlusi.
** Euroopa Komisjoni määrus (EL) nr 1407/2013, milles käsitletakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamist vähese tähtsusega abi suhtes
*** Euroopa Komisjoni määrus (EL) nr 651/2014 ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks
Loe täpsemalt riigiabi kohta rahandusministeeriumi kodulehel.
Kuidas kontrollida riigiabi jääki?
Riigiabi ja vähese tähtsusega abi registrit peab rahandusministeerium. Register hõlmab Eestis antavat riigiabi ja vähese tähtsusega abi, välja arvatud riigiabi, mida antakse põllumajanduses. Riigiabi ja vähese tähtsusega abi registrisse kantakse andmed kõikide ettevõtjale antud riigiabi liikide ja abi summade kohta. Riigiabi jääki saab igaüks ettevõtja kohta kontrollida rahandusministeeriumi kodulehel asuvast riigiabi ja vähese tähtsusega abi registrist, sisestades ettevõtte registrikoodi. Juhul, kui ettevõtja pole riigiabi saanud, ei kajastu vastav ettevõtja veel registris. Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE kui abi andja sisestab andmed ettevõtjatele antud riigiabi ja VTA kohta (teenuse maksumus ja abi liik) registrisse. Mõne aja pärast kajastub ettevõtja VTA jääk, nagu ka andmed ettevõtjale antud riigiabi kohta registris.
Vähese tähtsusega abi määruse olulisemad tingimused
- Ühele ettevõtjale antava vähese tähtsusega abi kogusumma koos muudest allikatest varem saadud vähese tähtsusega abiga ei tohi mis tahes kolme majandusaasta pikkuse ajavahemiku jooksul ületada 300 000 eurot (VTA määrus, artikkel 3 lg 2). Vähese tähtsusega abi suuruse arvutamisel loetakse üheks ettevõtjaks VTA määruse artikli 2 lõikes 2 nimetatud ettevõtja.
- Vähese tähtsusega abi ei anta VTA määruse artikli 1 lõikes 1 sätestatud juhtudel.
- Vähese tähtsusega abi andmisel võetakse arvesse VTA määruse artiklis 5 sätestatud vähese tähtsusega abi kumuleerimisreegleid.
Üldise grupierandi määruse alusel antava riigiabi olulisemad tingimused
- AIRE keskuse poolt pakutavad teenused liigituvad kas üldise grupierandi määruse artikli 25 (teadus- ja arendusprojektidele antav abi) või artikli 28 (VKEdele antav innovatsiooniabi) alla.
- Üldise grupierandi määruse I peatükis (artiklid 1 kuni 9) sätestatud tingimusi kohaldatakse üldtingimustena nii artiklis 25 (teadus- ja arendusprojektidele antav abi) kui ka artiklis 28 (VKEdele antav innovatsiooniabi) toodud abi andmise puhul. Sealhulgas:
- Üldise grupierandi määruse alusel ei anta riigiabi üldise grupierandi määruse artikli 1 lõigetes 2–5 sätestatud juhtudel, sh ettevõtjale, kellele Euroopa Komisjoni eelneva otsuse alusel, millega abi on tunnistatud ebaseaduslikuks ja siseturuga kokkusobimatuks, esitatud korraldus abi tagasimaksmiseks on täitmata;
- Üldise grupierandi määruse alusel ei anta riigiabi raskustes ettevõtjale üldise grupierandi määruse artikkel 2 punkti 18 tähenduses;
- Üldise grupierandi määruse alusel riigiabi andmisel ei tohi abi saaja alustada projektiga seotud tegevusi ega võtta kohustusi nimetatud tegevuste elluviimiseks enne taotluse esitamist Tallinna Tehnikaülikoolile. Taotluses tuuakse vähemalt üldise grupierandi määruse artikli 6 lõikes 2 sätestatud teave.
- Lisaks eelnevale peab abi andmine vastama grupierandit reguleerivas artiklis toodud tingimustele, st kas artiklis 25 (teadus- ja arendusprojektidele antav abi) või artiklis 28 (VKEdele antav innovatsiooniabi) sätestatule, sõltuvalt valitud abi liigist.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel võib AIRE teenustena riigiabi anda alusuuringuteks, rakendusuuringuteks, tootearenduseks või teostatavusuuringuteks. Alusuuringu mõiste on sätestatud üldise grupierandi määruse artikli 2 punktis 84, rakendusuuringu mõiste artikli 2 punktis 85, tootearenduse mõiste artikli 2 punktis 86 ja teostatavusuuringu mõiste artikli 2 punktis 87
- Alusuuring – eksperimentaalne või teoreetiline töö, mida tehakse peamiselt selleks, et omandada uusi teadmisi nähtuste ja uuritavate faktide põhialuste kohta ilma otsese kaubandusliku rakenduse eesmärgita;
- Rakendusuuring – kavandatud uuringud või kriitilised uuringud uute teadmiste ja oskuste hankimiseks, mida saaks kasutada uute toodete, protsesside või teenuste arendamisel või selleks, et täiustada märkimisväärselt olemasolevaid tooteid, protsesse või teenuseid. See hõlmab rakendusuuringu (ja eriti geneerilise tehnoloogia valideerimise) jaoks vajalike komplekssete süsteemide komponentide loomist ning võib sisaldada prototüüpide konstrueerimist laboris või olemasolevaid süsteeme simuleerivas keskkonnas, samuti katsetootmisliine;
- Tootearendus – olemasolevate teaduslike, tehnoloogiliste, ärialaste ja teiste asjakohaste teadmiste ja oskuste omandamine, ühendamine, kujundamine ja kasutamine uute või täiustatud toodete, protsesside või teenuste arendamise jaoks. Siia hulka võivad kuuluda ka tegevused, mille eesmärk on uute toodete, protsesside või teenuste mõisteline määratlemine, kavandamine ja dokumenteerimine. Tootearendus võib hõlmata uute või täiustatud toodete, protsesside või teenuste prototüüpide loomist, demonstreerimist, pilootkasutust, katsetamist ja valideerimist reaalsusele vastavas tööseisundi keskkonnas, kui põhieesmärk on mittevalmis toodet, protsessi või teenust tehniliselt täiustada. Tootearenduse hulka kuulub ka kaubanduslikul eesmärgil kasutatavate prototüüpide ja katseprojektide arendamine, kui prototüüp on tingimata kaubanduslik lõpptoode ja kui selle tootmine üksnes demonstreerimise ja valideerimise eesmärgil on liiga kallis. Tootearendus ei hõlma olemasolevate toodete, tooteliinide, tootmisprotsesside, teenuste ja muude toimingute rutiinset või perioodilist muutmist, isegi kui sellised muudatused tähendavad täiustamist;
- Teostatavusuuring – projekti potentsiaali hindamine ja analüüs, mille eesmärk on toetada otsuste tegemise protsessi, tehes objektiivselt ja ratsionaalselt kindlaks projekti tugevad ja nõrgad küljed, võimalused ja ohud ning samuti selgitades välja projekti elluviimiseks vajalikud vahendid ja projekti eduväljavaated.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel alusuuringuteks, rakendusuuringuteks või tootearenduseks antava abi puhul on abikõlblikud artikli 25 lõikes 3 sätestatud kulud. Teostatavusuuringuteks antava abi puhul on abikõlblikud teostatavusuuringu kulud.
- Artikkel 25 sätestab abi osakaalu eri tüüpi teadus- ja arendustegevuse kategooriate kaupa (alusuuringud, rakendusuuringud, tootearendus, teostatavusuuringud), samuti abi osakaalu suurendamise võimalused, kuid igal juhul eeldatakse ettevõtja poolse omafinantseeringu olemasolu.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel alusuuringuteks antava riigiabi puhul on abi maksimaalne osakaal 100 protsenti abikõlblikest kuludest.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel rakendusuuringuteks antava riigiabi puhul on abi maksimaalne osakaal:
- 70 protsenti abikõlblikest kuludest väikeettevõtja korral;
- 60 protsenti abikõlblikest kuludest keskmise suurusega ettevõtja korral;
- 50 protsenti abikõlblikest kuludest suurettevõtja korral.
- Juhul, kui rakendusuuringu projekt hõlmab üldise grupierandi määruse artikli 2 punkti 90 kohast tõhusat koostööd vastavalt artikli 25 lõike 6 punkti b alapunktis i sätestatule või projekti tulemusi levitatakse laialdaselt, on abi maksimaalne osakaal:
- 80 protsenti abikõlblikest kuludest väikeettevõtja korral;
- 75 protsenti abikõlblikest kuludest keskmise suurusega ettevõtja korral;
- 65 protsenti abikõlblikest kuludest suurettevõtja korral.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel tootearenduseks antava riigiabi puhul on abi maksimaalne osakaal:
- 45 protsenti abikõlblikest kuludest väikeettevõtja korral;
- 35 protsenti abikõlblikest kuludest keskmise suurusega ettevõtja korral;
- 25 protsenti abikõlblikest kuludest suurettevõtja korral.
- Juhul, kui tootearenduse projekt hõlmab üldise grupierandi määruse artikli 2 punkti 90 kohast tõhusat koostööd vastavalt artikli 25 lõike 6 punkti b alapunktis i sätestatule või projekti tulemusi levitatakse laialdaselt, on abi maksimaalne osakaal:
- 60 protsenti abikõlblikest kuludest väikeettevõtja korral;
- 50 protsenti abikõlblikest kuludest keskmise suurusega ettevõtja korral;
- 40 protsenti abikõlblikest kuludest suurettevõtja korral.
- Üldise grupierandi määruse artikli 25 alusel teostatavusuuringuteks antava riigiabi puhul on abi maksimaalne osakaal:
- 70 protsenti abikõlblikest kuludest väikeettevõtja korral;
- 60 protsenti abikõlblikest kuludest keskmise suurusega ettevõtja korral;
- 50 protsenti abikõlblikest kuludest suurettevõtja korral.
- Juhul, kui omafinantseering on nõutav, st juhul, kui abi ei saa anda 100% osakaaluga, peab omafinantseering olema minimaalselt üldise grupierandi määruse artiklis 25 toodud suuruses (vastavalt valitud teadus- ja arendustegevuse liigile).
Üldise grupierandi määruse artikkel 28
- Üldise grupierandi määruse artikli 28 alusel VKEdele antava innovatsiooniabi puhul on abikõlblikud üldise grupierandi määruse artikli 28 lõikes 2 sätestatud kulud:
- patentide ja muude immateriaalsete varade omandamise, valideerimise ja kaitsmise kulud;
- kulud teadusasutustest või teadmisi levitavatest organisatsioonidest või suurettevõtjate poolt lähetatavatele kõrge kvalifikatsiooniga töötajatele, kes tegelevad teadus- ja arendustegevuse või innovatsiooniga abisaaja loodud uuel töökohal ja ei asenda teisi töötajaid;
- innovatsiooni nõuandeteenuste ja tugiteenuste kulud.
- Üldise grupierandi määruse artikli 28 alusel VKEdele antava innovatsiooniabi puhul on abi maksimaalne osakaal 50 protsenti abikõlblikest kuludest.
- Innovatsiooni nõustamisteenuste ja innovatsiooni toetavate teenuste kasutamise raames antava abi osakaalu võib suurendada kuni 100 protsendini abikõlblikest kuludest, kui abi kogusumma ei ületa 300 000 eurot ettevõtja kohta mistahes kolmeaastase ajavahemiku jooksul.
- „innovatsiooni nõustamisteenused” (üldise grupierandi määruse artikkel 2 lg 94) — konsultatsioonid, abi ja koolitus järgmistes valdkondades: teadmussiire, immateriaalse vara hankimine, kaitsmine ja kasutamine, neid hõlmavate standardite ja eeskirjade kasutamine;
- „innovatsiooni toetavad teenused” (üldise grupierandi määruse artikkel 2 lg 95) — tööruumide, andmepankade, raamatukogude, turu-uuringute, laborite, kvaliteedimärgistuse, katsetamise ja sertifitseerimise pakkumine, et töötada välja tõhusamad tooted, protsessid või teenused;
- „teadmussiire” (Euroopa Komisjoni teatise (2014/C 198/01) „Teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antava riigiabi raamistik punkt 15, alapunkt v) – protsess, mille eesmärk on omandada, koguda ja jagada väljendatavaid ja vaiketeadmisi, sealhulgas oskusi ja pädevust, nii majandusliku kui ka mittemajandusliku tegevuse käigus, näiteks teadus koostöö, konsulteerimise, litsentsimise, edasiarenduse, avaldamise ning teadlaste ja nimetatud tegevusaladega seotud muude töötajate liikuvuse kaudu. Lisaks teaduslikele ja tehnoloogilistele teadmistele hõlmab see muud liiki teadmisi, näiteks teadmisi standardite ja standardeid sisaldavate õigusaktide kasutamise kohta ning tegelike töötingimuste ja organisatsiooniinnovatsiooni meetodite kohta, ja immateriaalse vara kindlakstegemise, omandamise, kaitsmise ja kasutamisega seotud teadmiste haldamist.
- Juhul, kui omafinantseering on nõutav, st juhul, kui abi ei saa artikli 28 lg 4 alusel anda 100% osakaaluga, peab omafinantseering olema minimaalselt 50% abikõlblikest kuludest.
Omafinantseering
Omafinantseeringu määr peab katma abikõlblikest kuludest osa, mida abi ei kata. Omafinantseeringuna ei käsitleta teisi riigi, kohaliku omavalitsuse üksuse või Euroopa Liidu institutsioonide või fondide antud toetusi.
Abi vastavus riigiabi andmise tingimustele
Abi vastavust riigiabi andmise tingimustele aitab kontrollida AIRE keskus ettevõtjalt saadud info pinnalt. Juhime tähelepanu, et ka ettevõtjal lasub hoolsuskohustus, kontrollimaks, kas talle on abi arvestatud õiguspäraselt.