AIRE aitab tööstusettevõtete arenduseks raha juurde leida
Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE (AI & Robotics Estonia) hakkab alates aprillist pakkuma uut teenust tööstusettevõtetele – nõustamisteenus finantsalase lisarahastuse leidmiseks. Uue teenusega soovib AIRE olla teejuhiks õigete rahastusallikateni jõudmisel.
AIRE uus teenus annab tööstusettevõtetele hea võimaluse sobivate rahastustingimuste leidmiseks ja välja valimiseks. Tööstusettevõtted võivad leida küll omal käel erinevaid toetusi, kuid nende seast sobiliku leidmine on sageli keeruline – seetõttu on AIRE otsustanud alustada finantsalase nõustamisteenuse pakkumist. „Teeme koostööd Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS), Eesti Teadusagentuuriga (ETAG), Euroopa Komisjoniga (EK) ning Enterprise Europe (EEN) võrgustikuga, et kaardistada konkreetse ettevõtte tehisintellekti ja robootika arenduste ideed ning suunata ettevõte õige rahastaja juurde,“ kirjeldas tehisintellekti- ja robootikakeskuse juht Kirke Maar teenuse osutamise protsessi.
Tööstusettevõtete arengu hoogustamiseks vajalik finantseering ei pea tulema ainult omakapitali, pangalaenu või avaliku toetusskeemi põhiselt. Üks võimalik variant on kaasata finantseering läbi erakapitali investeeringute. Tehnopoli nutitehnoloogiate valdkonna juhi Anu Puusaagi sõnul on erakapitali kaasamise kõige olulisemaks eelduseks oma toote olemasolu või ambitsioon oma toote arendamiseks. „ Pakume praktilist ja turupõhist nõustamisteenust, kuidas ettevõttesse täiendavat kapitali tuua ja oma tegevust seeläbi kordades laiendada,“ tõi Anu Puusaag välja teenuse kasulikkuse, lisades, et tööstusettevõte saab ka nõu, kuidas täiendada oma ärimudelit ning arendada oma toodet või teenust. AIRE hindab ja loob vastavalt vajadusele otsekontaktid erakapitali pakkujatega nii Eestis kui välismaal. Lisaks nõustab tehisintellekti- ja robootikakeskus ka erakapitali kaasamisega seonduvate riskide osas ning toetab kapitali kaasamise protsessi juriidiliste ja finantsalaste professionaalide abiga.
AIRE eestvedajaks on Tallinna Tehnikaülikool, partneriteks Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu Teaduspark ja Innovaatiliste Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogiate Arenduskeskus (IMECC). Keskuse ettevalmistamist toetab ligi poole miljoni euroga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning tegevusi viivad üheskoos ellu Eesti ülikoolid ja teaduspargid. Koostööpartneriteks on erialaliidud, klastrid, kaubanduskoda, pangad, telekomiettevõtted, robotsüsteemide arendajad, robotite maaletoojad.