AIRE võttis aasta kokku ja tegi tulevikuplaane
Eesti majanduse tuleviku määrab suuresti ära see, kuidas suudame oma tööstust digitaliseerida.
8. detsembril kohtusid TalTechi tudengimajas AIRE partnerid, teadlased ning tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE nõuandva kogu liikmed: pikaaegsed tööstusjuhid, poliitikakujundajad ja eksperdid, et vaadata tagasi tehtule ja seada tulevikusihte.
Tänaseks on AIRE oma teenustega pakkunud tuge rohkem kui 170 erinevale tööstusettevõttele. Lisaks suunab keskus test before invest demoprojektidesse kokku 3,2 miljonit eurot aastatel 2022-2025.
Juba selle aasta lõpuks valmivad AIRE abil projektid, mille fookus on kvaliteedil ja tootearendusel. Heaks näiteks on siin Milrem, mille robotitele õpetatakse maastikul navigeerimist geograafiliste vihjete abil. Kauem kestab koostöö Mindchip OÜ-ga, kes arendab tehisintellektil põhinevat navigeerimist autonoomsele robotlaevale.
Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land paneb südamele, et Eesti arenguperspektiive silmas pidades on just tehisaru ja robootika põhiste nutikate lahenduste loomine ainuvõimalik tee kõrgema lisandväärtusega tootmise suunas. “Ettevõtted, mis on osanud kasutada ülikoolide potentsiaali, on juba edu saavutanud. Lisaks on AIRE näol tegemist ka koolituskeskusega, mille kaudu nii ettevõtted, teaduspargid kui ülikoolid jagavad oma parimaid kogemusi. AIRE teenuste hulka kuuluvad nii digiküpsuse hindamine, tehisintellekti ja robotiseerimise otstarbekuse nõustamine kui ka finantseerimise nõustamine avalikest meetmetest ja erakapitali kaasamise kaudu. Loodetavasti kanduvad AIRE meetodid ja kogemused peagi ka teiste tehnoloogiasuundade puhul kiirelt ülikoolidest ettevõtetesse.”
Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser andis keskuse diskussioonidesse mõtte, et üks kõrge mõjupotentsiaaliga arengurada on kombinatsioon tehisaru võimekusest, äriprotsesside digitaliseerimisest ja seda võimendava automatiseerimise laiemast kasutuselevõtust Eesti ettevõtetes. „Vajame toetussüsteemi, mis suudab hakkama saada suure hulga ideede ja teadustöö tulemustega. See muutus on saavutatav, kui meil on innovatsiooni toetamiseks püsiv, selge ja stabiilne rakendusraamistik ning toetavad kompetentsid ettevõtete jaoks, kes on sel teekonnal esmakordselt. AIRE kanda on oluline roll, et majanduse arengu jaoks rakendusküpsed tehnoloogiad oleksid ettevõtetele võimalikult lähedal. Samal ajal on ülikoolide tagada, et kõrge rakenduspotentsiaaliga tehnoloogilisi ideid oleks piisavalt ja eksperimentaalne töö nende riskide hindamiseks oleks juba tehtud,“ rõhutas rektor Asser.
Talle sekundeeris AIRE keskuse juhataja Kirke Maar: „Meie eesmärgiks on viia ülikoolidest ja teadusparkidest tehisintellekti ja robootikateadmised Eesti tööstusse. Kõige kõnekamad on need projektid, kus tegeleme ühe ettevõtte vajadusega, aga sealt võib tekkida ka spin-off ettevõte teenuse või tehnoloogia pakkumiseks globaalselt. Ülikoolide- ja teadusparkide ühine koostöö ja suur eesmärk on lahendada Eesti ettevõtete probleeme ühiselt. Suurimaks töövõiduks on sünergia – saavutame koos enamat, kui üksi ja me kõik võidame sellest see igapäevaselt”.
AIRE nõuandva kogu ja Riigikogu liige Andres Sutt võrdles tehisintellekti kasutuselevõtu mõju interneti tulekuga: „Kõige tähtsamaks on AIRE koostöö nii start-upide kui ka nn traditsiooniliste ettevõtetega. See näitab, et ülikoolidel on huvi ja võimekust toetada ettevõtteid innovatsiooniga ja ettevõtted soovivad seda ära kasutada. Kõik riigid võistlevad talentide pärast, talendid tulevad sinna, kus on innovaatilised ettevõtted ning parim elukeskkond. Mida rohkem suudame siia meelitada ja hoida talente, kes näevad muutustes võimalusi, seda kõrgema elatustaseme poole me liigume,“ sõnas Riigikogu liige Andres Sutt.
Rohkem kui aasta tegutsenud keskus on juba panustanud Eesti ettevõtete ja teadlaste koostöösse märkimisväärselt.
AIRE aitab tuua teadussaavutused ja uued tehnoloogiad ettevõtlusesse – koostöös sünnivad uued tehisintellekti ja robootikalahendused, mis lahendavad ainult ühe organisatsiooni väljakutseid, kuid on skaleeritavad ka teistele.
Paljud partnerid osalevad mitmes AIRE teenuses – esimese 1,5 aasta jooksul on selgelt näha AIRE klientide teadlikkuse ja digitaliseerituse taseme tõus – huvi ja valmisolek demoprojekte teha tõuseb pidevalt.
Fotode autor: Meelis Kobin