Veebruaris käivitati Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE toel kolm demoprojekti mahus 180 000 eurot
Veebruaris said heakskiidu 3 uut AIRE demoprojekti.
AIRE nõuandva kogu liige Juhan-Madis Pukk ütles, et AIRE demoprojektide teenus võimaldab tootmisettevõtetel enne investeerimist katsetada koostöös ülikooli teadlastega tehisintellekti- ja robootikatehnoloogiaid. Ühtlasi julgustab see ettevõtteid tegema edasisi investeeringuid digitehnoloogiatesse.
Toetuse saanud demoprojektid
Ideekonkursi alusel pakub AIRE meeskond toetust valitud demoprojektidele, mis kasutavad tehisintellekti ja seda võimaldavaid tehnoloogiaid (sh robootikat), eesmärgiga tuua ülikoolid tööstusele lähemale. Ettevõtted saavad rakendada uudseid erilahendusi, mida eraturult ei leia – olgu selleks uue tehnoloogia või tarkvara testimine, andmeanalüüsimeetodid, pilvelahendused, ennetav hooldus või digitaalsete kaksikute arendus. Lisaks annavad projektide teostamiseks ettevõtetele ekspertnõu ka AIRE nõuandva kogu liikmed.
Seekordses voorus olid meeskondadele nõu andmas: AIRE nõuandva kogu liikmed Sirli Männiksaar (Ericsson Eesti juht), Juhan-Madis Pukk (FlowIT) ning Marily Hendrikson (MKM), Martin Goroško (juhtkomitee liige ja erakapitali nõustamise teenuse juht).
ASG Robotics OÜ – saadud toetus 60 000 eurot.
Demoprojekti nimi: „Digikaksiku loomine AI-põhise liikumise planeerimise ja juhtimise katsetamiseks kumerate pindade töötlemisel roboti abil.“ Projektijuht Karl Kruusamäe, Tartu Ülikool.
ASG Robotics on 30-aastase ajalooga juhtiv automatiseeritud tootmissüsteemide arendaja ja tootja. Ettevõtte tehnikajuht Alexander Gadalov ütles demoprojekti kaitsmisel, et tootmises on palju automatiseerimise valdkondi, mida on keerukas automatiseerida või on automatiseerimise maksumus väikeste ja keskmise suurusega tootmisettevõtete jaoks äärmiselt kõrge.
„Üheks selliseks probleemiks on materjali töötlemine robotmanipulaatoritega, kus objektil on keeruline ja potentsiaalselt muutuv vorm. Näiteks on objektil kumerad pinnad ja roboti mõjur-tööriist peab lõikamise ülesande täitmiseks täpselt seda kõverat pinda järgima,“ selgitas Gadalov.
Antud projekti eesmärk ongi välja töötada digikaksik kõverate pindade roboti abil töötlemiseks. Digikaksikut kasutatakse seejärel liikumise planeerimise algoritmide testimiseks, valideerimiseks ja võrdlemiseks, et saavutada mõjuri täpne liikumine mööda mistahes eeldefineeritud rada piki kõverat pinda ja tagada kokkupõrkevaba liikumine.
Aktaprint OÜ – saadud toetus 60 000 eurot
Demoprojekti nimi: „Tehisintellektil põhineva, tootmisprotsesside automaatse modelleerimise, planeerimise ja optimeerimise tarkvararoboti prototüübi loomine ja valideerimine Aktaprint OÜs.” Projektijuht Tarmo Kadak, TalTech.
Trükikoda Aktaprint on 2000. aastal asutatud offset-trükiettevõte, mille toodanguks on kõrge kvaliteediga ja mitmekülgsete järeltöötlusvõimalustega trükitooted. Ettevõtte juhi Urmas Savi sõnul on protsesside tõhustamiseks projektis kirjeldatud mooduli lahendamine nende jaoks võtmeküsimuseks. Eesmärgiks on luua ja valideerida ettevõtte erinevate toodete ning tootmisprotsesside võimalikult efektiivseks modelleerimiseks ja optimeerimiseks mõeldud tarkvararoboti prototüüp.
„Roboti ülesanne on leida piisavalt hea konkreetse toote või tellimuse tootmisprotsess kogu tellimuse täitmiseaja ulatuses. Alates kliendi ostusooviga meiega ühenduse võtmisest (sh. ka kodulehel hinnapakkumise (kliendiliideses) vormi täitmine), tellimuse nõuetest ja lõpetades nendele nõuetele vastava valmistoodangu tootmisega,“ kirjeldas Savi eesmärki.
AGES Partner OÜ – saadud toetus 60 000 eurot
Demoprojekti nimi: „Toodete 2D skaneerimise automatiseerimine – varjujoone tuvastamine ja seadme testimine”. Projektijuht Alar Niidas, TalTech.
AGES Partner OÜ Disainib ja toodab eritellimusel vastupidavaid ja kvaliteetseid transpordikastide lahendusi ja vahust kohvrite sisusid (Ages Case). Nad on kasvav ettevõte, mis investeerib iga aasta regulaarset automatiseerimise ja digitaliseerimise. Antud projekti käigus luuakse reaalsete 3D objektide varjujoone mõõtmise seadme kontseptsioon ning prototüüp ja toimub katsetamine testkeskkonnas. Süsteemi kasutatakse kõnealuste objektide turvalise pakkimise jaoks sobivaima transpordi pakendi valmistamiseks.
Käesoleval ajal sisaldab tootmisprotsess liialt käsitööd ja automatiseerituse tase vajaks parandamist. Loodav süsteem võimaldab vähendada manuaalse töö mahtu. Samuti tõsta töö kvaliteeti (vältida vigu ja tõsta täpsust).
Hea teada:
Möödunud hooajal käivitati ettevõtete- ja teadlaste koostöös 17 demoprojekti. Ideekonkurss on avatud aastaringselt – projekte käivitatakse 3-4 korda aastas.
Uusi taotluseid (koos CVde ja muude lisadega) ootame meilile demonstration-projects@aire-edih.eu.
Demoprojektide teenuse ja käimasolevate projektide kohta saab lähemalt lugeda siit: https://aire-edih.eu/teenus/demoprojektid/