Noored robootikahuvilised võtsid mõõtu tööstuse väljakutse lahendamisel
Tänavuse Industry 5.0 konverentsi raames toimus esmakordselt ka Robotexi häkaton, kus reaalelulist tööstuse probleemi asusid lahendama robootika-, inseneeria- ja IT-üliõpilased. Teemapüstitus tuli KÕU Mobility Groupi meeskonnalt ja häkatoni meeskonnad pidid nelja tunni jooksul looma robothaaratsi, mis oleks võimeline teostama toodete tehnilist kontrolli.
Häkatonist võtsid osa järgmiste koolide meeskonnad: TalTech, Tallinna Tehnikakõrgkool, kood / Jõhvi, Kadrina Keskool. Häkatoni ajal oli osalejatel võimalus samaaegselt arendada oma 3D-mudeleid ja valmistada ette esitlusi oma lahenduste kohta. Iga meeskond sai oma oma LEGO-roboti baasil ehitatud haaratsit demonsteerida AIRE klubis, rõhutades oma ainulaadset lähenemist automatiseerimise probleemi lahendamisele.
Kohalik žürii hindas häkatoni käigus esitatud lahendusi – nende kogemused ja tööstusalased teadmised aitasid valida välja parima üldlahenduse ja leida häkatoni võitja.
Häkatoni peakorraldaja Siim Hovintalo lisas: “Üldiselt oleme häkatoni pilootprojektiga väga rahul. See andis nii noortele robootikutele kui ka ettevõtetele suurepärase võimaluse arendada uuenduslikke lahendusi ühise eesmärgi nimel. Järgmisel aastal plaanime korraldada pikema ja suurema ürituse.”
Hovintalo kommenteeris veel LEGO platvormil ehitatud lahendusi, öeldes: “Mõne jaoks võib LEGO kasutamine sellise prototüübi arendamiseks tunduda algeline, kuid häkatoni tulemusena saime mitu funktsionaalset prototüüpi, mida saab edasi arendada.” Häkatoni võitjaks osutus Tallinna Tehnika Kõrgkooli meeskond “Top kolm”, kes esitles uudset ja potentsiaalselt toimivat haaramislahendust, esikolmikus järgnesid
Kood Jõhvi ja Kadrina Keskkooli meeskonnad. Robotex andis suurepärase võimaluse näha noorte talentide loovust ja innovatsiooni ning kogeda tööstuse tulevikku omal nahal. AIRE keskuse missiooniks on toetada ka järelkasvu, kaasates AIRE tegevustesse noori inseneeria ja IT tudengeid. Võime rõõmuga tõdeda, et Eestis on kasvamas väga nutikas noorte inseneride põlvkond!