Tehisintellekti- ja robootikakeskust AIRE (EDIH) kaasrahastab Euroopa Liit “European Digital Innovation Hubs” programmist (projekti number 101083677) ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
AIRE klubi #22
AIRE klubi #22 toimub konverentsi ” Tark tööstus” raames, 14. märtsil 2024 kell 16:15-17:40 Tallinna Kultuurikatlas
Programm:
16:15 AIRE klubiüritust juhib AIRE turundusjuht ja Eesti tööstuse fänn, Kaire Tammer.
• 16:17- 16:25 Avasõnad AIRE nõuandva kogu liige ja FlowIT partner Juhan- Madis Pukk
• 16:25- 16:30 Reet Pärgmäe, Avalike meetmete finantseerimise teenuse juht
• 16:30- 17:00 Uudseid tehisintellekti lahenduste kogemusi esitlevad: Tanel Eensoo, Comodule OÜ ja Viljar Valdek, Valdek AS
17:00-17:40 võrgustumine
🔗Klubiüritusest osavõtuks palume Sul osta pilet Targa Tööstuse konverentsile, mis tagab terve päeva inspireerivaid ettekandeid ja sissepääsu AIRE klubisse.
Eesti tööstusettevõtted otsivad aina uusi lahendusi, et AI potentsiaali paremini ära kasutada. Olgu selleks siis toodete kvaliteedikontrolli tõhustamine masinlugemise ja koostöörobotite abil või laosüsteemi ökonoomsem kasutamine läbi toodete automaatse jälgitavuse ja paigutuse.
Kõu Mobility tehase tööstusinseneride tiimijuht Tanel Eensoo ütles demoprojekti tutvustades, et ettevõte soovib toodete kvaliteedikontrolli inimtööjõult üle viia masinkontrollile. „Otsime paremaid lahendusi visuaalse kontrolli asendamiseks masinnägemise ja koostöörobotiga, kuna inimese poolt teostatud kontrolli täpsus jääb vahemikku 80-87%. Meie eesmärgiks on seda numbrit suurendada, et kvaliteedikontrolli tõhusust tõsta ja vähendada veavõimalusega toodete arvu,“ ütles Eensoo.
Eensoo sõnul kasutatakse Comodule OÜ tooteid praeguseks 750 000 elektrilistes väikesõidukis, 60nes linnas, 45-s riigis. „Eelmisel kahel aastal toodeti vastavalt 200 000 ja 130 000 IoT seadet, ehk iga tehases kinni püütud ja välditud viga on äärmiselt oluline,“ lausus ta.
Kulukohtade minimeerimine
Lehtmetallitöödele spetsialiseerunud Valdek AS on 2013. aastast alates arendanud ettevõttesisest digitaalse tootmisjuhtimise tarkvaraplatvormi We-Soft, mis hõlmab endas kõiki tootmisprotsessiga seotud tegevusi ja vahendeid. Arendusjuht Viljar Valdeku juhtimisel on nutikate lahenduste rakendamine võimaldanud ettevõttes tööjõudu vähendada vähemalt kolmandiku võrra võrreldes sarnaste ettevõtetega. „Usun, et tootelisandväärtuse kasvatamine ei seisne üksnes lisakomponentide hulga suurendamises, vaid eelkõige kogu tootmisprotsessi targas ja efektiivses rakendamises,“ lausus Valdek.
Viimased kaks aastat on ettevõte teinud koostööd TalTech teadlastega ja arendanud nutika laosüsteemi katsetuskeskkonda, mis oleks sobituv erinevate ettevõtete tingimuste- ja vajadustega.
Valdek, kes on ka ettevõtte juhatuse liige, ütles koostööprojekti kommenteerides, et ettevõtte jaoks on suurim saavutus aja ja inimressursside säästmine mitte-tulutoovates tegevustes. „Ladustamine ja logistika ei genereeri ettevõttele otsest tulu, vaid toetavad tootmisprotsesse. Meie eesmärk on minimeerida või elimineerida vajadus selliste tegevuste järele. Automaatne toodete jälgitavus ja ladustamine, mis on samas paindlik ja kuluefektiivne, on üks peamisi strateegiaid, kuidas tootmisettevõtted saavad Eestis konkurentsivõimeliseks jääda,“ kinnitas ta.
Valdek tõi välja, et demoprojektil on kaks peamist eesmärki: „Esiteks luua kiire ja automatiseeritud rakendus, mille abil on võimalik genereerida ettevõttest reaalkoordinaatidega 3D-keskkond, kus kõik kaamerad on kalibreeritud ja asuvad samas koordinaatsüsteemis. Teiseks luua keskkond, kus on võimalik katsetada erinevaid tuvastamis ja jälgimis tehnoloogiaid ning stsenaariume, toetudes hüpoteesile, mille 2020 aastal projektis seadsime,“ loetles Valdek. „Pikem eesmärk on kasutusele võtta masinnägemisele põhinevaid automatiseeritud kahveltõstukid, millele saame ette anda reaalseid koordinaate ettevõttes – kust midagi otsida ning kuhu materjal viia,“ lisas ta.
Hea teada:
Comodule OÜ arendab ja toodab IoT lahendusi kergelektrisõidukitele. Ettevõte on oluline osa Kõu Mobility grupist, kelle missioon on säästa inimeste tervist luues kergliikurite lahendusi, mis vähendavad linnasaastet ja müra ning läbi selle muudavad meie elukeskkonna paremaks. Lisaks Comodule’le kuuluvad sinna elektritõukerataste tootja Äike, tõukerataste renditeenuse operaator Tuul ning elektrirattatootja Ampler ning nende kõigi ühine tootmisüksus Kõu Factory.
Valdek AS on innovaatiline, kasvav ja järjepidavalt digitaliseerimisse ning automatiseerimisse panustav pereettevõtte, mis on tegelenud üle 30 aastat peamiselt lehtmetalli, kui ka vaskprofiilide tootmisega. Peamised tehnoloogilised suunad on: tootearendus, stantsimine, painutamine, koostamine ning värvimine. Valdek avas 2023. aastal uue tootmishoone Keilas, kus tootmispinda on 6400 m². Lisaks Keilale on tootmishoone ka Paldiskis.
Ka Valdekus on teemaks mõistliku tasakaalu leidmine inimeste töökoormuse, nutikatesse seadmetesse-tehnoloogiatesse investeerimise, roheteemade ning kasumi vahel. Hetkel töötab ettevõttes 70 töötajat, kellest 8 on pereliikmed, käibe suurusjärk on 13 miljonit.
🔗Klubiüritusest osavõtuks palume Sul osta pilet Targa Tööstuse konverentsile, mis tagab terve päeva inspireerivaid ettekandeid ja sissepääsu AIRE klubisse.
Klubiüritus toimub eesti keeles.
AIRE klubis
🚀 Tekivad uued ideed ja teadmised: avasta digitaliseerimise kasutusvõimalused tööstuses, koosta rakendamisplaan ja jõua õige rahastusallikani.
💡 Kuuled praktilisi näpunäiteid ja kogemuslugusid: eksperdid ja ettevõtjad jagavad kuidas nad on tootmist kaasajastanud, millised on olnud tulemused ja õppetunnid.
🔗 Laieneb võrgustik ja saad vajalikke kontakte: loo kontakt tehnoloogia- ja tööstusvaldkonna ekspertidega, kelle toel võid jõuda eduka koostööni.
🤖 Vajalik info AIRE keskuse teenustest ja tegevusplaanidest: saad teada, kuidas AIRE keskus näeb tehisintellekti ja robootika tulevikku ning milliste teenustega nad selle valdkonna arengut nügivad.
AIRE klubi on ürituste seeria, mille eesmärk on luua vaba ja vahetu keskkond robootika ja tehisintellekti valdkonna huvilistele omavaheliseks suhtlemiseks ja võrgustumiseks. Oodatud on kõik huvilised ja teadus- ja arendusasutuste, tööstusettevõtete, IT- ja elektroonikaettevõtete, erialaliitude, tugiorganisatsioonide ja rahastajate esindajad.